Rekomendacje dostarcza Ceneo.pl

» przeczytaj wszystkie opinie

Ergonomia w pracy i przy komputerze

20.09.2022

Jeśli pomimo średniej aktywności fizycznej Twoje życie uprzyksza nieznośny ból pleców czas pomysleć o utrwaleniu nawyków ergonomicznej pracy przy biurku.

Co kryje się za pojęciem słowa ergonomia?

Ergonomia jest nauką dotyczącą zorganizowania układu pomiędzy człowiekiem, maszyną a warunkami otoczenia, tak aby wykonywana przez Ciebie praca była jak najbardziej efektywna, a zarazem obciążona jak najmniejszym kosztem biologicznym.

Ciało człowieka ma potencjał, aby bezproblemowo funkcjonować aż do później starości, nawet przy okazjonalnym nadużywaniu go. Jednak jeśli najpierw w szkole, potem na studiach, a wreszcie w pracy, Twój układ ruchu jest konsekwentnie, codziennie przeciążany nieprawidłowymi pozycjami i ruchami, wynikającymi z braku ergonomii stanowiska komputerowego, to poważne problemy zaczynające się nawet w drugiej dekadzie życia nie są niczym niespotykanym.

Nie musisz znać na pamięć wartości kątów i odległości w centymetrach, wystarczy że zapamiętasz te 3 zasady:

1. Dobre krzesło lub fotel biurowy

 

Różnice pomiędzy nimi zawarte zostały w artykule "Fotel czy krzesło biurowe"

Pamiętaj natomiast, że zarówno jedne jak i drugie nie są sobie równe, a to właśnie od nich zależy w głównej mierze twoje samopoczucie w pracy oraz przez resztę doby.

 

Jeśli pracujesz w dużej korporacji zapewne siedzisz już na odpowiednim krześle spełniającym odpowiednie standardy. Ergonomiczne krzesło powinno zawierać przynajmniej 3 regulacje i możliwe, że powinieneś je tylko dobrze wyregulować i dopasować.

 

·         Najpierw dobierz wysokość siedziska, tak aby w kolanach i biodrach utrzymać kąty zbliżone do kąta prostego

·         Następnie wyreguluj kąt oparcia, tak aby utrzymać w neutralnej pozycji kręgosłup

·         Nie zapomnij również o dostosowaniu podłokietników, tak aby twoje dłonie mogły być płasko położone na biurku a łokcie mogły się naturalnie oprzeć, odciążając barki.

 

 Jeśli jednak Twoje krzesło jest dalekie od ideału, a chciałbyś zadbać o swój kręgosłup,                   sprawdź nasze krzesła biurowe. To certyfikowane produkty a 5 letnią gwarancją z możliwością   zakupu na raty.

2. Ergonomia stanowiska komputerowego

 

W ergonomii pracy przy komputerze, biurko jest drugim najważniejszym sprzętem biurowym. Pewne jest, że długie siedzenie w jednej niezmiennej pozycji szkodzi, a jednym z lepszych sposobów na minimalizowanie tych szkód jest praca na stojąco. Stanie bez ruchu przez wiele godzin też ma swoje minusy, ale wybierając regulowane elektryczne biurko do pracy stojącej możesz połączyć największe zalety pracy stojącej z odpoczynkami w fotelu, kiedy tego potrzebujesz.

W trakcie pracy na stojąco kluczowe jest utrzymanie poprawnej postawy. Ustaw stopy na szerokość bioder i unikaj prze prostu  w kolanach. Pomyśl również o ustawieniu miednicy, powinna znaleźć się dokładnie nad stopami oraz być neutralnie ustawiona, tak aby kręgosłup lędźwiowy układał się w naturalny, niewielki łuk. Rozluźnij i cofnij ramiona, staraj się nie pochylać do przodu, ale wyciągnąć ciało do góry. Finalnie, cofnij głowę nad swoje ciało, nie wypuszczaj jej do przodu.

3.Istotne dodatki

 

Nawet niepozorne akcesoria potrafią zaważyć o tym, czy po dłuższej pracy pojawią się dolegliwości. Dla optymalnej ergonomii pracy przy komputerze warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka pomocnych sprzętów.

 

Idealny monitor powinien być na tyle duży, aby nie trzeba było się do niego nachylać oraz mieć funkcję ochrony wzroku przed światłem niebieskim, co zapobiega bezsenności, jeśli pracujesz wieczorami. Dodatkowo powinien on być umieszczony na uchwycie do monitora, dzięki czemu wyregulujesz jego wysokość i kąt tak, aby patrzeć niego bez zginania głowy lub wysuwania jej do przodu.

Jeśli przypadnie Ci do gustu praca na stojąco, polecam wypróbowanie maty antyzmęczeniowej. Ich specjalna konstrukcja poprawia krążenie kończyn dolnych, natomiast amortyzacyjne właściwości złagodzą obciążenia przyjmowane przez Twoje stawy

W sprawie myszki i klawiatury każdy ma swoje preferencje, ale warto dopasować te sprzęty do wymiarów swoich dłoni. Umieść je na biurku zgodnie z zasadami ergonomii stanowiska komputerowego, a więc tak, aby zarówno klawiaturę, jak i myszkę obsługiwać z zachowaniem prostych nadgarstków tak jak przy podawaniu komuś ręki na powitanie. To zapobiegnie przeciążaniu tych złożonych stawów.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl